Program dla stolarzy - jakie wymagania musi spełnić?

 

Projektowanie stolarskie wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Jedni zostają przy oprogramowaniu dedykowanym dla maszyny, inni zastosują osobny soft, który również spełnia swoje wymagania. Oprogramowanie CAM i CAD znacznie ułatwiają pracę w przemyśle stolarskim, a producenci prześcigają się w dostarczaniu rozwiązań dla amatorów i profesjonalistów. Zatem jaki program do projektowania mebli i ich produkcji będzie najlepszy? O tym wszystkim opowiemy w dalszej części artykułu.

 

Pamiętaj również o odpowiednich narzędziach do obróbki drewna. Sprawdź naszą ofertę marki Festool

 

Co potrafi program do produkcji mebli?

Przedsiębiorcy z branży drzewnej docenią funkcjonalność systemów, bez względu, czy są to małe stolarnie, czy duże przedsiębiorstwa. Wdrożenie systemu pozwala na pełną automatyzację procesu produkcji, ograniczenie zużytego materiału i analizę każdego etapu wytwarzania mebli. Od zamówienia do wyprodukowania zlecenia wszystko jest zaprogramowane. Program dla stolarzy można zintegrować z systemem ERP do zarządzania firmą oraz z narzędziami, takimi jak np. obrabiarka CNC. Etykiety są generowane bezpośrednio na maszynie za pomocą dostępnej aplikacji, a wiercenie, frezowanie czy cięcie piłą można przeprowadzać z troską o najmniejsze detale, ponieważ wszystkie parametry obróbki są aktualizowane na bieżąco. Produkcja stołów, frontów meblowych, mebli skrzyniowych czy mebli tapicerowanych nie jest żadnym wyzwaniem.

 

Jaki program do projektowania mebli wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele modeli programów do produkcji mebli. Wśród rozwiązań znajdziemy takie platformy jak:

  • KD MAX,
  • CADKuchnie,
  • Top Solid,
  • PRO100,
  • Corpus,
  • Meblarz 3D,
  • SketchUp i wiele innych.

Dobór programu dla stolarzy nie jest wcale taki oczywisty. Jeśli zależy Ci na stworzeniu szybkiego projektu i pokazaniu fotorealistycznej wizualizacji, postaw na mniej skomplikowane programy, takie jak PRO100. Rozwiązania takie jak Corpus, mimo prostej obsługi, stworzone zostały dla producentów mebli, przez co ich funkcjonalność jest znacznie szersza. Wiele producentów oferuje automatyzację, dzięki której program sam doda do projektu elementy złączne i akcesoria. Warto dodać, że wiele systemów posiada także gotową bibliotekę wyrobów, które nadają się do produkcji. Poza projektowaniem mebli oprogramowanie pozwala na pełną aranżację wnętrz.

Jeśli zastanawiasz się, jaki program do projektowania mebli będzie najlepszy, weź pod uwagę takie opcje jak funkcje dodatkowe, łatwość obsługi interfejsu oraz integrację z innymi programami i maszynami, z których korzystasz. Jeśli program współpracuje z maszyną CNC, jego użycie znacznie usprawni Twoją pracę. Zwróć uwagę, czy za pomocą programu możesz wykonać dokumentację techniczną, kosztorys i pliki rozkroju. Warto dodać, że wiele platform na rynku można rozbudowywać przez wykupienie dodatków. 

 

Programy dla stolarzy na smartfon

Jeśli zajmujesz się produkcją mebli, precyzyjne wyliczenia są dla Ciebie priorytetem. Poza zaawansowanymi narzędziami do projektowania mebli warto skorzystać z aplikacji mobilnych, takich jak kalkulatory przydatne do codziennego użytku. Narzędzie służy do wykonywania szczegółowych obliczeń związanych z wytwarzaniem mebli. Z pomocą kalkulatora łatwo obliczysz wymiary z widokiem na model mebla. Wizualizacja parametrów pozwala skuteczniej projektować i konsekwentnie trzymać się wyznaczonego planu. W dobie rozwoju technologii aplikacje mobilne pozwalają na dokonanie pomiarów za pomocą zdjęć, narysowanego schematu i dalmierza laserowego. Wszystkie dane wystarczy na końcu zaimportować na komputer lub do programu do projektowania wnętrz. Oprogramowanie na smartfon zawiera także katalogi, newslettery i instrukcje, czyli pełen pakiet informacji dla stolarzy. 

 

Czy wiedziałeś, że narzędzia sprawdzonych producentów, takich jak np. Festool mogą zwiększyć Twoją efektywność w pracy nawet o kilkadziesiąt procent?

 

Jak dobrać program do produkcji mebli dla siebie?

Przede wszystkim podczas wyboru programu dla stolarzy trzeba zweryfikować swoje potrzeby i zasoby. Korzystanie z obrabiarki CNC wymaga integracji z programem, w przeciwieństwie do narzędzi projektowych. W odpowiedzi na pytanie, jaki program do projektowania mebli i ich produkcji będzie najlepszy, odpowiedź stanowi zapotrzebowanie. Z innych systemów korzystają profesjonalne firmy działające na szeroką skalę, a z innych domorośli konstruktorzy, choć proces pracy w obu przypadkach jest podobny. Czy już wiesz jaki system wybrać dla siebie?